środa, 27 lutego 2013

Lalki waldorfskieLalki Waldorfskie
Jestem mamą i chciałabym, żeby moje dzieci rozwijały się i uczyły w najlepszy sposób. Zainspirowana edukacją Steinera zaczęłam tworzyć naturalne zabawki, żeby zwiększyć intensywność nauki i kreatywność mojego dziecka. Wierzę, że każde dziecko zasługuje na zaufanego i kochającego towarzysza, rozwijającego zmysły i dotykającego duszy. Moim celem jest tworzenie pięknych lalek i zabawek z naturalnych, niealergicznych materiałów, które będą trwać przez lata i będą mogły być przekazane następnym pokoleniom.
Lalka waldorfska – tak dziś potocznie nazywa się zabawkę powstałą z naturalnych materiałów i wypełnioną owczym runem. Do jej powstania przyczynił się, żyjący na przełomie XIX i XX wieku, austriacki filozof
i nauczyciel – Rudolf Steiner. Propagował on zabawki proste i naturalne – które będą pozytywnie oddziaływać na wyobraźnię oraz zmysły dziecka.

Nazwa "waldorfska" pochodzi od pierwszej szkoły dla dzieci robotników, założonej przez Steinera w 1919 przy fabryce cygar "Waldorf-Astoria" w Stuttgarcie. W szkole tej Steiner wprowadzał w życie swoje idee pedagogiczne, których celem miało być przede wszystkim wspieranie wszechstronnego rozwoju dziecka.

Zabawki określane jako waldorfskie są obecnie wykorzystywane w przedszkolach i szkołach propagujących pedagogikę Rudolfa Steinera.
Naturalne włókna są ciepłe i odczuwane jako bardziej prawdziwe niż plastik i poliester. Kiedy trzymasz lalkę Waldorf po raz pierwszy jesteś zaskoczony jej życiem i energią, jakbyś czuł, że lalka  tajemniczo oddaje Ci uścisk przytulając się do Ciebie! Naturalne włókna pomagają dziecku zrozumieć prawa fizyki, mają  żywą wagę i zdolność odczuwania, a nie oszukujące  zmysły plastik i poliester.
Lalka "małe dziecko" - w przeciwieństwie do postaci lalek dorosłych (tj. lalki Barbie), zachęca dziecko do zabawy jako dziecko. Freya Jaffka mówi: "lalka jest obrazem człowieka, a zatem jest zabawką najbardziej odpowiednią do rozwijania swojego wizerunku jako rosnącego człowieka." Zabawa z lalką zachęca do treningu umiejętności  społecznych. Jest to gra  nieskończonych możliwości, zarówno z innymi dziećmi lub samodzielnie.
Dzieci kochają te lalki i bawią się z nimi przez wiele lat. Są to również piękne ozdoby w  domu.
Lalka i dziecko mają szczególną więź - dobra lalka uczy nas o miłości i pielęgnowaniu, o przyjaźni
i powstaniu świadomości. Przez zabawy z lalką dzieci odgrywają swoje małe dramaty i radości, uczą się wyrażania własnego życia emocjonalnego i odróżniania doświadczeń. Na naszej stronie znajdziesz lalki, które z honorem pokazują co to znaczy być człowiekiem, i pozwalają dzieciom żyć we własnym świecie wyobraźni i fantazji, w przeciwieństwie do wielu lalek z rynku masowego, promujących dorosłe koncepcje konsumenckie.

Tak więc wyraz twarzy I wygląd lalki jest celowo prosty, pozwalając lalce wyrażać pełną gamę ludzkich emocji. To daje dziecku swobodę naśladowania, wyobrażania i prawdziwej zabawę, w to co jest ważne
w
jego własnym życiu.
Jako że małe dzieci rozwijają swoje uczucia i wiedzy o sobie i swoim otoczeniem - głównie poprzez dotyk
i
cielesne doznania - ważne jest, że w produkcji naszych lalek wykorzystujemy miękkie, ciepłe i naturalne materiały. Tak więc wypełniamy je czystą wełną owczą, nadając im wagę i twardość jaką ma  prawdziwe dziecko. Kończyny są elastyczne, co pozwala na naturalny pozycje oraz przyjemne przytulanie. "Skóra" naszych przyjaznych lalek jest wykonana z naturalnego jerseyu a ubranka są zrobione z wełny na drutach lub uszyte z bawełny.


Ponadto każda lalka jest wykonana troskliwie od początku do końca w przyjaznym środowisku szczególnej więzi z lalką. Nasze lalki zostały zaprojektowane i wykonane dla dzieci, aby cieszyć i być doceniane
w nadchodzących latach
: proste, indywidualne, piękne i dobrze wykonane kochającym dotykiem twórcy.
Dziecko rośnie razem z lalką i nawiązuje niezwykłą więź jak z bliskim przyjacielem.
Proces tworzenia lalki waldorfskiej jest długi ale bardzo szczególny. Pokażę Wam kilka sekretów z etapów powstawania lalki.
Tkanina, inspiracja, wełna, trochę wyobraźni, dużo miłości i oto powstaje nowa osobowość.Lalki wypełnione są wypraną, owczą wełną, która łatwo nasiąka zapachem domu, przywołującym wspomnienia dzieciństwa.Uszyta lalka jest zawsze indywidualna. Ma podobne cechy ale zawsze swój własny styl. Każda część jest szyta oddzielnie i później łączona.

Lalka waldorfska jest bardzo pracochłonna. Na jej uszycie potrzeba dwóch pełnych dni. Ale ten trud daje efekty – lalka jest trwała i nawet po wielu latach jest wciąż taka sama. Lalki plastikowe szybko rozsypią się na części i nie stanowią szczególnej wartości dla dziecka. Lalka, której dziecko nadaje imię, jest jedyna
w swoim rodzaju. Jest symbolem drugiego człowieka o którego się dba, kocha i szanuje.
Chłopcy też kochają te lalki i chętnie bawią się ze swoimi kolegami.Z przyjemnością wykonam lalkę na indywidualne zamówienie. Może ona przypominać swoją właścicielkę lub właściciela. Proszę wtedy o przesłanie zdjęcia lub pisemnych wskazówek dotyczących wykonania.

Mam nadzieję, że naturalne lalki staną się kochanymi przyjaciółmi dla WASZYCH DZIECI.

2 komentarze:

  1. Szczerze mówiąc to nie wiedziałem że tak się one nazywają. Widziałem je w https://achdzieciaki.pl po bardzo przystępnych cenach.

    OdpowiedzUsuń
  2. Lalki te to swego rodzaju maskotki https://modino.pl/maskotki tylko w innym wydaniu. Nie ma zapewne żadnej dziewczynki na świecie, która nie lubiłaby takich lalek no i maskotek.

    OdpowiedzUsuń